İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Trafikte yer alan araçların teknik yeterliliklerin ve yolcu güvenliğinin olup olmadığını test eden sisteme araç muayene sistemi adı verilmektedir. Türkiye’de araç muayene işlemleri TUVTÜRK tarafından yürütülmektedir. Trafiğe çıkan her aracın muayene olması kanunen zorunludur.

Araç muayene süresi ne kadar?

Muayene otomobillerde iki yılda bir kere yapılmalıdır. Lastik tekerli traktör ve bunların her türlü römorklarının muayenesi ise üç yılda bir kere zorunlu olarak yapılmaktadır. İki veya üç tekerli araçların muayenesi ise ilk üç yaşından sonra ve devamında her iki yılda bir kere olmak üzere yapılmalıdır. Otobüs, kamyon, taksi ve bunlar gibi ticari araçların muayene süresi ilk bir yılının sonunda ve devamında her yıl yapılmalıdır.

Araç muayene süresi geçince veya yaptırılmayınca ne olur?

Araç muayenesi kanunu bir zorunluluk veya cezai bir işlem olduğu için değil önce kendi sağlığımız ve trafik güvenliği için yaptırılmalıdır. Araçların kontrol mekanizmalarının düzenli olarak bağımsız kuruluşlar tarafından yapılıyor olması trafik güvenliğinin artırılmasında katkı sağlar. Bu sebeple araç muayenesi zorunlu bir durum olduğu gibi gerekli bir işlemdir. Araç muayenesi yaptırılmaması durumunda cezai işlem uygulanır. Muayene tarihi geçilmesi durumunda, araç muayene tarihinin son gününden itibaren aylık olarak zam uygulanmaktadır. Gecikme zammı aylık %5 olarak belirlenmiştir. Gecikme gün sayısı küsuratlı ay ise bu durum artı bir ay olarak ilave edilmektedir.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi TÜVTÜRK aracılığı sayesinde yapılmaktadır. Randevu yöntemi ile çalışan bu kurumda sıra alınması gereklidir. Bunun için iki farklı yöntem bulunmaktadır. TÜVTÜRK ücretsiz randevu hattı olan 0850 222 88 88 numaralı telefondan veya tuvturk.com.tr adresinden araç muayene randevusu alınır.

Aracın muayene istasyonunda randevu saatinde perona alınmadan önce ruhsat bilgileri kontrol edilmektedir. Fren muayenesi yapılır. Ön ve arka aksın kontrolleri sağlanır. Lastik kontrolleri sağlanır. Sonrasında aracın kendi aydınlatma sistemi de kontrol edilir. Aracın iç kontrolleri sağlanır. Bu işlemlerden sonra araç raporu oluşturulur. Herhangi bir kusur varsa bilgilendirme de yapılır. Bu işlemler tahmini olarak 10 ila 15 dakika sürmektedir. Araç kusurlu bulunursa ve muayeneyi geçemezse tamir edilebilmesi için 1 ay ek süre verilmektedir.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir